Skip to main content

District Leadership Council

Wisconsin Conservation Congress

The state is broken down into 11 districts. Two delegates from each district are elected to serve on the District Leadership Council to represent their district's concerns, opinions and citizen input on natural resource issues on a statewide level.

2020-2021 map of Wisconsin Conservation Congress District Leadership Council

WCC District Map

District 1
(Ashland, Bayfield, Douglas, Iron, Price, Sawyer, Washburn)
Joe Weiss
N4398 Wildcat Road
Spooner, WI 54801
715-520-0517
(Washburn)

Tony Blattler
N9290 Up River Rd
Phillips, WI 54555
715-332-5121
(Price)

District 2
(Barron, Burnett, Chippewa, Polk, Rusk, St. Croix)
Joel Taylor
N8757 Winter Road
Ladysmith, WI 54848
920-427-8904
(Rusk)
Dave Larson
827 310th Street
Glenwood City, WI 54013
715-772-4522
(St. Croix)
District 3
(Lincoln, Marathon, Oneida, Taylor, Vilas)
Mike Riggle
859 Malibu Street
Medford, WI 54451
715-965-4121
(Taylor)
Steve Budnik
8666 W. Rock Lake Road
Winchester, WI 54557
715-686-7852
(Vilas)
District 4
(Florence, Forest, Langlade, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano)
Dale Ebert
4941 Carpenter Road
Florence, WI 54121
906-2826-6413
(Florence)
Ronn Krueger, Sr.
485 North Avenue
Antigo, WI 54409
715-623-4824
(Langlade)
District 5
(Buffalo, Dunn, Eau Claire, La Crosse, Pepin, Pierce, Trempealeau, Vernon)
Kevin Smaby
4665 Brickyard Lane
La Crosse, WI 54610
608-788-0220
(La Crosse)
Terri Roehrig
S588 County Road H
Mondovi, WI 54755
920-540-2775
(Buffalo)
District 6
(Adams, Clark, Jackson, Juneau, Monroe, Portage, Wood)
Stan Brownell
9121 Gavel Avenue
Sparta, WI 53656
608-633-2221
(Monroe)
Al Lobner
11382 Blueberry Road
Milladore, WI 54454
715-457-2887
(Wood)
District 7
(Dodge, Fond du Lac, Green Lake, Marquette, Outagamie, Waupaca, Waushara, Winnebago)
Dale Maas
W9449 Breezy Point Road
Fox Lake, WI 53933
920-928-2131
(Dodge)
Paul Gettelman
W6202 Lakeview Drive
Markesan, WI 53946
608-792-8489
(Green Lake)
District 8
(Brown, Calumet, Door, Kewaunee, Manitowoc, Ozaukee, Sheboygan, Washington)
Brett Weir
2088 Washington Avenue
Cedarburg, WI 53012
920-707-4706
(Washington)
Tashina Peplinski
N115 W 16090 Saxony Village Blvd. Unit 5109
Germantown, WI 53022
262-483-2483
(Washington)
District 9
(Columbia, Crawford, Grant, Iowa, Lafayette, Richland, Sauk)

David Breunig
739 Wells Street
Darlington, WI 53530
608-776-4247
(Lafayette)

Mike Rogers
S7151 Marsh Road
Merrimac, WI, 53561
608-643-8057
(Sauk)
District 10
(Dane, Green, Jefferson, Rock, Walworth)
Kenneth Risley
W3874 Krueger Road
Monticello, WI 53570
608-558-4640
(Green)
Jayne Meyer
201 Randolph Drive
Madison, WI 53717
608-662-9374
(Dane)
District 11
(Kenosha, Milwaukee, Racine, Waukesha)
Eugene Altwies
38816 89th Street
Burlington, WI 53105
262-960-0348
(Kenosha)
Rob Bohmann
1105 Melvin Avenue
Racine, WI 53402
262-498-4605
(Racine)